Doğanın Şaheseri Deniz incisi

En son güncellendiği tarih: 17 Haz 2020

Bazı yumuşakçaların, özellikle de istiridyelerin içinde oluşan parlak, katı, sedefli, çoğunlukla yuvarlak kristalleşmiş organik maddedir.

Doğal incileri, genellikle inci midyesi denilen ve bir çok türü bulunan istiridyeler üretir. İstiridyenin, açılıp kapanan iki avuç şeklinde kabukları vardır ve bu kabuklar sedef adıyla anılmaktadır. Dirençleri oldukça yüksektir. Kalsiyum karbonat esaslı olan bileşimleri sedefinkiyle büyük benzerlik gösterir.

Oluşumun başlangıcında, istiridyenin içine kaçan kum veya asalak gibi bir madde bulunur. Bu çekirdek madde yıllar boyunca üst üste ince kalsiyum karbonat katmanlarıyla (istiridye tarafından bırakılan ve süreç içinde kristalleşen salgıyla) kaplanır. Yaklaşık olarak, istiridyenin ömrü sekiz, inci oluşum süresi altı yıldır.

Rengi beyaz, pembe, gri veya siyah olabilir. Şekli yuvarlak veya armut biçimlidir.

İçinde değişime uğrayan su, inciye pırıltı ve parlaklık verir. İşlenmesine gerek olmadan kullanılacak güzelliktedir. Yapay inciler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

İncinin, meleklerin veya ibadet edenlerin gözyaşları olduğuna da inanılmıştır.Sedef içinde saklı inciye benzeyen gençlerin hiz