top of page

Doğanın Şaheseri Deniz incisi

Güncelleme tarihi: 17 Haz 2020

Bazı yumuşakçaların, özellikle de istiridyelerin içinde oluşan parlak, katı, sedefli, çoğunlukla yuvarlak kristalleşmiş organik maddedir.


Doğal incileri, genellikle inci midyesi denilen ve bir çok türü bulunan istiridyeler üretir. İstiridyenin, açılıp kapanan iki avuç şeklinde kabukları vardır ve bu kabuklar sedef adıyla anılmaktadır. Dirençleri oldukça yüksektir. Kalsiyum karbonat esaslı olan bileşimleri sedefinkiyle büyük benzerlik gösterir.

Oluşumun başlangıcında, istiridyenin içine kaçan kum veya asalak gibi bir madde bulunur. Bu çekirdek madde yıllar boyunca üst üste ince kalsiyum karbonat katmanlarıyla (istiridye tarafından bırakılan ve süreç içinde kristalleşen salgıyla) kaplanır. Yaklaşık olarak, istiridyenin ömrü sekiz, inci oluşum süresi altı yıldır.


Rengi beyaz, pembe, gri veya siyah olabilir. Şekli yuvarlak veya armut biçimlidir.

İçinde değişime uğrayan su, inciye pırıltı ve parlaklık verir. İşlenmesine gerek olmadan kullanılacak güzelliktedir. Yapay inciler de yaygın olarak kullanılmaktadır.

İncinin, meleklerin veya ibadet edenlerin gözyaşları olduğuna da inanılmıştır.Sedef içinde saklı inciye benzeyen gençlerin hizmeti söz konusu edilmektedir. Hadisi Şeriflerde ise inci, cennetle bağdaştırılmıştır : İnci çakıllar, içi oyuk inciden inşa edilen köşkler, altı ve kenarları inci olan ırmak yatakları, başlarındaki taçta bulunan ve her yanı aydınlatan tek inci...  


İnci, alçakgönüllülüğün, iffetin (namuslu olmanın), temizliğin (arı duru oluşun), sevgi ve şefkatin, ışıltının, gizemin, başarının, hayırlı oluşun, hoş ve mutlu bir evliliğin, mutlu yuvaların, evlilik hediyelerinin simgesidir.


İnciden sıklıkla “Taşların Kraliçesi (Kraliçe Taş)” olarak söz edilir; elmastan, “Taşların Kralı (Kral Taş, Taşların Şahı)” diye söz edilmesi gibi.Kimyası

Kimyasal formülü CaCO3 olmakla birlikte bünyesine eser oranda Sr, Pb, Zn mineralleri ile Conchiolin (Konkiolin) maddesi ve H2O (SU) da katılır. Zira İnci ve Sedefin yaklaşık % 70'i Aragonit'ten oluşur.

incinin insan üzerindeki etkileri

Olumsuz duyguları ortadan kaldırarak uyumlu duygular oluşmasını sağlar.Zorluklara karşı korunma ve dayanma kuvveti, özgüven ve değerli olma duygusu verir.İnsanların onu sevmesine yardımcı olur.Sanata yönelik zekayı ve sezgi gücünü harekete geçirir.Talihi iyi yöne çevireceğine, inci takı kullananın hediyeler alacağına da inanılmaktadır.Konsantrasyon (dikkat, bir konuya odaklanma) sağlamaya yardım eder.Sindirimle ilgili hastalıkları tedavi eder.Bedenin yumuşak dokularını sağlıklı tutar.Bağırsaklardaki gaz ve safra fazlalığı nedeniyle oluşan karın şişkinliğini azaltır.Doğurganlığı artırır ve doğumu kolaylaştırır.İncinin bekletildiği suyun içilmesi, hormonların dengeli üretimini sağlar.Kronik baş ağrılarını ve migreni hafifletir. Bunun için tenle temas edecek şekilde boydan boya gerdanlık şeklinde kullanılması gerekir.Alerjiye karşı yararlıdır.Karın ağrılarının giderilmesine yardım eder.

inci ve burçlar

Beyaz ve gri renklileri BOĞA ve İKİZLER burcu insanlarında, beyaz ve pembe renklileri YENGEÇ burcu insanlarında, siyah renklileri ise YAY ve KOVA burcu insanlarında daha etkilidir.

225 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentarios


bottom of page